DJANGO

Petr Janda, frontman skupiny Olympic, spevák, skladateľ a gitarista, jedna z najväčších legiend v histórii českej populárnej hudby, oslávil v máji 2022 svoje 80. narodeniny a koncom toho istého roka 60. výročie vzniku skupiny Olympic. V rámci dvojitého jubilea vznikol celovečerný dokumentárny film o tomto výnimočnom hudobníkovi a otcovi štyroch dcér.

Režisérka Olga Malířová Špátová vytvorila strhujúci príbeh o láske k hudbe, o posadnutosti a vášni, o komponovaní a hraní. O krásach a strastiach tvorby a o živote hudobníka. O bolesti zo straty milovaných a blízkych priateľov. O chybách a slabostiach normalizačnej éry, ktorá bigbítovej hudbe a kultúre hádzala polená pod nohy. Film o láske a priateľstve. O otcovstve, ktoré je preňho dnes hlavným zmyslom života. A prečo práve Django?

To je prezývka, ktorú dostal Petr Janda, keď v roku 1968 absolvoval turné po Francúzsku. Francúzi používali jeho meno a volali ho Žambon, čo je šunka, Žanda alebo Žamon. Až bubeník Jan Antonín Pacák mu začal hovoriť Django, podľa slávneho francúzskeho džezového gitaristu Jeana „Django“ Reinhardta, ktorý je Petrovým veľkým vzorom.

Orig. názov: Django

Žáner: dokument

Krajina: Česko

Réžia: Olga Malířová Špátová

Scenár: Olga Malířová Špátová

Hrajú: Olympic: Milan Broum, Marting Vajgl, Pavel Březina Ostatní: František Ringo Čech, Ladislav Klein, Jiří Korn, Jiří Stivín, Jary Tauber, Jiří Valenta, Emil Viklický, Miloš Zapletal

Hudba: Petr Janda a Olympic